Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

5 érdekesség + 1 tévhit a kávéról – ahogy ma ismerjük :)

5 érdekesség + 1 tévhit a kávéról – ahogy ma ismerjük :)

A kávé történetéhez rengeteg érdekes anekdota, izgalmas esemény kötődik, s úgy tűnik a jövő hasonló dolgokat rejteget. Íme 5+1 érdekesség, amit fogadjunk, hogy nem tudtál? Vajon miért hívjuk kávénak a kávét? Kik pörköltek először kávészemeket? Mióta ekkora divat a kávéfogyasztás? Utánajártunk! :)

Tudtad-e a kávéról, hogy…

  1.      … a kávé kifejezés arab eredetű szó?
A qahwa eredetileg azt jelenti, a bab bora. A bor kifejezés nem egészen légből kapott, hiszen a kávécserje piros húsú, cseresznyeszerű, ehető gyümölcse rejti magában a kávészemeket, tehát a kávébab voltaképpen egyfajta mag.

  2.      … a kávépörkölés a missziós, keresztény szerzeteseknek köszönhető?
A legenda szerint az Etiópia földjére érkező szerzetesek látták a kávénak az őslakosokra gyakorolt hatását, és pokoli növénynek tartották. És mit csináltak a hit őrei a középkor hajnalán, amikor valamiről úgy hitték, az ördögtől való? Hát tűzre vetették...

  3.      … a kávézás férfias szokás volt?
Az 1910-es években egyes kávézókban voltak úgynevezett hölgyórák, de elég gyorsan beszüntették őket. Úgy vélték, hogy a nőknek inkább a kakaó vagy a sütemény való. Az, hogy a nők esetében nem nézték jó szemmel a kávéházakba járást, nem a fekete nedűnek a női testre gyakorolt káros hatással magyarázták, annál sokkal sötétebb titok volt a hátterében.
Az úgynevezett lepedőszínésznőcskék egy ingyen lakás vagy kisebb színházi szerep reményében gyakran járták egyedül a kávéházakat, hogy idősebb urak kedvét és társaságát keressék. Ezt viszont a kávézók tulajdonosai nem nézték jó szemmel. Kizárólag a szűk családi kör, a művészfeleségek, valamint a valóban befutott színésznők térhettek be egyedül a kávézókba. Az összes többi magányos nőt a boldog békeidők monarchiájában finoman kitessékelték…

  4.      …a reneszánszát a millennium idején élte?
A 18. század harmincas éveiben még törvénybe kellett foglalni, hogy létező 3 kávés egyike sem adhatja egy adott áron alul a kávét, nehogy a másik kettő tönkremenjen. 1896-ra viszont a statisztika szerint kereken 1000 kávéház és kávékimérő üzlet működött a fővárosban. Budapest lakosainak igényei eltartották a kávésokat. A kávé és a kávéházak fénykorát a világháború árnyékolta be.

  5.      …hogy a jövő üzemanyaga is lehet?
A kávé nem csak minket láthat el energiával: egy brit cég, a bio-bean évi 7 ezer tonna kávézaccból készít üzemanyagot. Ráadásul a zaccból ma már fűtőanyag is készül!

  +1 És most jöjjön a fekete leves...

...ez egy ismerős mondás, ugye? Te is azt hiszed, hogy a kávét értik alatta? A 19. században terjedt el a tévhit, hogy bizonyos főurak, akik lakomára voltak hivatalosak egy török otthonába, a finom fogások sora után épp távoztak volna, amikor igy marasztalták őket: várjon, most jön még csak a fekete leves. Mikor azonban kihozták a kávét, kattant a vendég csuklóján a bilincs, s meg sem álltak vele a fényességes szultán birodalmának legtávolabb sarkáig.

Az igazság az, hogy a fekete leves valójában nem kávét, hanem egy mártást jelöl, amely nevét a színét adó vérről kapta, s a középkori magyar konyha egy jellegzetes eleme volt.

A kávé tehát egy igen különleges ital, mind gasztronómiai, mind kulturális-történelmi szempontból. Gondoltad volna, mennyi izgalmas történet van a csészédben minden reggel?