Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Teaszertartások és különlegességek a nagyvilágból: teaceremóniák Keleten

Teaszertartások és különlegességek a nagyvilágból: teaceremóniák Keleten

Míg itthon általában csak beáztatjuk a filtert, a világ több táján is különleges szertartások kísérik a teafogyasztást. Mai cikkünkben Kelet felé indulunk, és megnézünk 3 érdekes teázási szokást!

  1. A török teáspohár jelnyelve

Amikor a nagy Török Birodalom felbomlott, elvesztette főbb kávébabtermelő ültetvényekkel rendelkező területeit, valamint a kávénagyhatalmi státuszát. Ekkor Mustafa Kemal Atatürk javaslatára a törökök bölcs belátással áttértek a teatermelésre és -fogyasztásra. Egy átlagember arrafelé évi 3 kiló teát fogyaszt el, és közös erővel a világ 6. legnagyobb teatermelő országává nőtték ki magukat.

A török teát speciálisan készítik el, viszonylag hosszú az áztatási ideje: a teáskanna, vagyis çaydanlık alsó részét megtöltik vízzel és felforralják, közben a tetejébe személyenként egy teáskanálnyi feketetea levelet helyeznek. Forrás után a víz a kanna felső részében csapódik le, és 15 perc áztatás után válik fogyaszthatóvá.

Ha vendégségbe mész egy török családhoz, biztos lehetsz benne, hogy a cay, a speciális török tea központi szerephez fog jutni, és téged, mint vendéget folyamatosan kínálni fognak. Csak akkor tudsz elegánsan véget vetni a végtelenné váló teafogyasztásnak, ha ismered a török teáspoharak jelnyelvét. Egy apró, bennfentes trükkel jelezheted, hogy nem fér beléd több ital: a tulipánalakú üvegpohár tetejére fektesd a kanalad, vagy döntsd oldalára a poharat. De nehogy fejre állítsd a teás poharat, mert ez azt jelzi, hogy nem ízlett a tea!

 

  1. A gaiwan tea: a teakészítés ázsiai módszere

Az ázsiai gaiwan, vagyis a fedeles csészével és kiöntővel készített teával otthonodban is megidézheted az ázsiai ceremóniákat.
Ezeket a lépéseket kell követned:

  1. Melegíts fel a vizet 100 fok közelire, épp addig, míg a tea gyöngyözni kezd.

  2. Ezzel a vízzel melegítsd elő a teás eszközöket, majd öntsd ki.

  3. Tegyél megfelelő mennyiségű tealevelet a gaiwanba.

  4. Egy kevés vízzel öntsd le, majd gyorsan szűrd is le a kiöntőbe. Ezután öblítsd át vele a csészéket, hogy átvegyék a tea aromáját.

  5. Áztasd a teákat újra.

  6. Öntsd át a kiöntőbe a gaiwanból a teát, ez lesz az első felöntés. Fogyasszátok közösen az így kapott szüretet, s közben öntsd le újra és újra a leveleket akárhányszor, ameddig élvezetes ízeket kapsz.

 

  1.  A japán tea, ami aranyat ér

A japán teaszertartások fontossága világszerte közismert, de csak kevesen tudnák elmondani, hogyan is néz ez ki a gyakorlatban.

A legenda szerint az első teacserjét a 12. században egy Eisai nevű pap csempészte be Kínából, hogy aztán a császár számára kiváltságos körülmények között termessze az uralkodói udvarhoz közeli ültetvényen. A tea rendkívüli értékét az is mutatja, hogy 200 fős kísérettel érkezett az udvarba, és egészen a 18. századig egy csésze tea egy aranyat ért. A szertartás elemeit is nagy becsben tartották: az egyik legnagyobb kitüntetés az volt, ha a császár teacsészét ajándékozott valakinek.

A hagyomány szerint a teaszertartásban a reménytelenség és az egyedüllét, az elveszettség érzése a szertartáson keresztül a "tea útján", a belső nyugalom megtalálásában oldódik fel. A japán életben jelentős szerepet játszó, máig is élő teaszertartás a kínai zen-buddhista teaáldozatból fejlődött ki, melyet a 15-16. században japán teamesterek tökéletesítettek.

A szertartás egy külön helyiségben, a teaszobában, vagy önálló teaházban zajlik, ahova a meghívott vendégek egy kis kerten át jutnak el. A szertartásra a teamester általában 3-5 vendéget hív meg.

A teaszertartás legbecsesebb edénye a teáscsésze, a chawan, melyet különleges, kézműves módszerekkel készítenek a mai napig, így minden darab egyedi.

A vendégek, miután beléptek, megcsodálják a tekercset, majd elhelyezkednek a gyékényen. A padlóba mélyített parázstartó felett öntöttvas üstben forr a víz. A teamester a hengeres teaportartóból bambuszkanálkával méri ki a csészékbe a porrá őrölt zöld teát, amire az üstből fa merítőkanállal forró vízzel tölt. A teát egy bambuszból készült apró seprűvel keveri fel, és átnyújtja a vendégeknek.

A szertartás során a vendégeknek két alapvető dologra kell ügyelniük: a csészét két kézzel kell a tartani, és nem illik a teát egyszerre felhajtani, hanem három lassú kortyra felosztva kell meginni.

 

Bár a rohanó mindennapokban nem mindig van lehetőségünk órákig tartó szertartássá emelni a teázást, de időről-időre érdemes megállni, lelassítani és kiélvezni minden pillanatát! Itt válogathatsz hozzá különleges, ínyenc teákat.

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészség Érdekesség Recept Tea