Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Mikor kávézz? Reggel, este, ebéd után? Tények és tévhitek

Mikor kávézz? Reggel, este, ebéd után? Tények és tévhitek

Gyakori kérdés, hogy mikor egészséges és mikor nem egészséges kávézni. Valójában erre nincs jó válasz, mert általános szabályokat nem lehet felállítani, elsősorban a koffeintoleranciádtól és az életmódodtól függ. A cikkünk abban tud neked segíteni, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venned, amikor kialakítod magadnak az ideális kávézási szabályaidat, menetrendedet.

Neked mit jelent a kávé?

Reggeli manna

Van, aki számára a kávé csodaszer: házisárkányából házitündérré válik hajnalonként néhány korty feketétől. Van, aki számára az első csésze kávé legideálisabb fogyasztása az, ha ágyba hozzák neki. A szúrós tekintetét és a lefele görbülő ajkakat csakis a levegőben terjengő aroma és a kotyogós kávéfőző hangja enyhítheti némiképp.

Azonban az ébredés utáni első kávé nem csak a kedvedet dobhatja fel, hanem a kortizol-szintedet is, ami amúgy is magas a reggeli órákban, ezért hosszú távon nem túl egészséges a hajnali koffeinbomba. Próbáld meg kitolni a reggeli kávé időpontját! Eleinte fokozatosan: mindig csak egy kicsit később hörpintsd fel a nedűt és idővel megszokja a szervezeted, hogy nélküle is szárnyra kapj. Azok azonban, akik bizonyos típusú egészségügyi problémákkal küszködnek, mint például a szorongásos stressz, vagy a magas vérnyomás, jobb, ha ezen a téren is bevezetnek egy rendszert.

Mit ér egy pohár víz?

Az éhgyomorra bevitt koffein kérdése is vitatott: ha sok a savad, semmiféleképpen ne idd üres hassal, feketén a kávét: vagy tejeskávét fogyassz, vagy egyél mellé valamit, vagy mindkettő. A legjobb az, ha megiszol előtte legalább egy pohár vizet. A kávé valóban kivonja a szervezetedből a folyadékot, amit ezzel pótolhatsz, másrészt a víz „letakarítja” az ízlelőbimbóidról az éjszaka képződött lepedéket, így teljesebb lesz az élmény, amelyben a kávé aromáit, egyedi jegyeit megízlelheted. Az éttermekben a kávé mellé felszolgált vizet is épp ezért érdemes a kávé előtt meginni.

Sok pozitív hatása ismert a kávénak, és számos fogyókúra ajánlja az üres kávét éhgyomorra. Nem azt mondjuk, hogy felejtsd el ezt, hanem azt, hogy figyelj magadra: ha jól reagál erre a szervezeted, akkor is csak egy átmeneti időszak legyen az életedben az ilyen típusú diéta.

Üzemanyag éjjeli baglyoknak

Valóban tilos-e az esti kávé? Könnyen lehet, hogy a te szervezeted jól reagál az esti koffeinbevitelre. Ha nem alakul ki alvászavar, izzadékonyság vagy szorongásos tünetek, akkor nem muszáj esténként a koffeinmentes verzióra áttérned.

Ha éjjeli bagoly vagy és 0-24-ben nyomod, akkor használhatsz koffeint arra, hogy ébren maradj. Természetesen hosszú távon ezt sem érdemes erőltetni, főleg nem úgy, hogy kólát, kávét, energiaitalt és csokoládét fogyasztasz rendszeresen együtt, ezt pedig alvásmegvonással kombinálod. Ezek már önmagukban is egészségügyi kockázatot jelentenek, nem is keveset!

A koffein lassan ürül ki a szervezetedből: 5 órával a fogyasztás után is még közel a fele ott dekkol, ezért lefekvés előtt legalább 6 órával idd meg az utolsó kávédat. Ha persze éjszakai műszakban dolgozol valahol, akkor nem az esti, hanem a reggeli kávénál merülnek fel ezek a kérdések.

Energiabomba edzés előtt

Ha nem futni mész, és egészséges vagy akkor egy csésze kávé nagyjából egy órával edzés előtt csodásan hathat rád. A tűrőképességed, állóképességed megnövelheted ezzel. Érdemes persze sportorvosoddal is konzultálnod, és csak akkor próbálkozni ezzel, ha egészséges vagy, és nincs semmi ara utaló tüneted, hogy a kávéra érzékenyen reagál a szervezeted.

De most akkor mennyi is az annyi?

Ha rákeresel az interneten, akkor nagyon eltérő megállapításokat fogsz kapni arról, hogy mikor szabad kávét fogyasztani, és mi az az adag, ami még előnyös, és nem hátrányos hatással van a szervezetedre. Amit érdemes tanácsként megfogadnod az az, hogy hosszútávon tényleg ne bocsátkozz szélsőségekbe.

A kávézási szokásaid kialakításánál inkább azt a kérdést tedd fel, hogy te személy szerint hogyan tudod a leginkább kimaxolni a kávé hatását, és az ideális szinten tartani a kortizol szintedet? Erre a leggyakoribb megoldás, hogy az ébrenléted középső harmadában kávézz, kétszer, a kettő között pedig teljen el 3-4 óra.

Nem lehet csészére vagy grammra pontosan megmondani, hogy mi, mennyi és mikor a legideálisabb kávémennyiség, mert attól függően, hogy milyen típusú és minőségű a kávéról van szó, és miként készítik el, nagyon változó lehet. Figyelj oda a testedre, és alakítsd ki a jelzései alapján az ideális kávézási szokásaidat!

Tartalomhoz tartozó címkék: Egészség Érdekesség