Cikksorozatunk első részében bemutattuk, hogy milyen speciális kis trükköket és eszközöket vethetsz be, hogy otthon is kávéházi minőségű italt készíthess. Most viszont az egyik legfontosabb dologról lesz szó, méghozzá magáról a kávéfőzőről!
Ha a Mindig Kávé csapatának tagjaitól, mint kávéimádóktól megkérdeznék, mi az, amit egy lakatlan szigetre vinnénk magunkkal, akkor az egy kotyogós kávéfőző lenne: még akkor is, ha csak remélhetjük, és nem tudhatjuk biztosan, hogy van a terepen megfelelő alapanyag. Na de ha otthoni készülék beszerzésére gondolunk, és az elektromos áram a rendelkezésünkre áll, akkor a klasszikus, retro kávéfőzőn túl számos más lehetőség adódik a készülék típusát illetően.
Eszpresszógépek
Az eszpresszógépek közös tulajdonsága, hogy nagy nyomással (9-15 bar) préselik át a forró vizet (90-96 °C) a finomra őrölt kávén, ezáltal pedig a főzetben megőrzik a termés legértékesebb íz- és aroma-anyagait. Ezerféle típusa létezik az egyszerű presszógéptől a nyomásmutatós, karos, automata, sőt, kávédarálót is tartalmazó professzionális háztartási gépekig, itt valóban csak az ízlésed, no meg persze a pénztárcád szab határt a lehetőségeknek.
Kapszulás vagy POD-os kávéfőző
A jó kávé elkészítése művészet: egy igazi szertartás, amihez idő kell. Ha napjaink rohanó világában sokszor nincs megfelelő időd a szertartás napi szintű megtartására, mégis szeretnél mindig jó főzetet inni, akkor mindenképpen érdemes elgondolkodnod egy kapszulás, vagy POD-os kávéfőző beszerzésén. A kapszulába illetve szűrőpapírba csomagolt őrölt és tömörített kávét a gépbe helyezed, bekapcsolod és egyetlen gomb lenyomásával forró vizet eresztesz át egy kávépárnán; kész is van a tökéletes kávéd. Kínálatunkból Nespresso és Dolce Gusto kávékészülékekhez is tudsz kapszulát vásárolni az egyszerű ristretto-tól a ginseng vagy madártej ízesítésű különlegességekig.
Filteres kávéfőző
Ez a megoldás praktikus és a hosszúkávé szerelmeseinek ajánlott. Igazi 2:1-ben készülék, mert teát és kávét egyaránt tudsz lefőzni benne. Használhatsz hozzá eldobható papír filtert (ami nem túl környezetbarát), de a nagyobb boltokban kapni többször használatos szűrőbetétet is.
Ezzel a készülékkel kizárólag hosszú kávé készítése lehetséges, méghozzá a lehető legegyszerűbb módon: amikor bekapcsolod, felmelegíti a vizet, majd átereszti a kávéval teli szűrőn.
Frech Press
Hallottál már a dugattyús kávéfőzőről? Igazi kávé-ínyenceknek való találmány ez, amely nem az erős, sűrű, rövid fekete tökéletes elnyeréséről szól. Ez a kávéfőző az americano szerelmeseinek lett kitalálva. Ha arra vágysz, hogy az otthon lefőzött kávéval végeredményben egy hígabb, de aromás italt kapj, akkor ez a legjobb választás ehhez.
A french press kávé sokkal jobb, mintha filteres terméket használnál, és áztatásos módszert alkalmaznál, ráadásul ez a kávékészítő masina a leginkább környezetbarát fajta: nem kell hozzá sem elektromos áram, sem hőhatás… Akár ez is mehet a lakatlan szigetre, s akkor még csak tüzet sem kell csiholni hozzá, mint a kotyogós esetében.
A kotyogós kávéfőző
Az igazi klasszikus, amiben nem lehet csalódni, és ami olyan időtálló, hogy szinte már ijesztő. Nagyanyáink, ha beszereztek egy ilyet, akár évtizedeken át is kotyogtattak vele a sparhelten. Olcsó megoldás, de nem feltétlenül jelenti azt, hogy ezzel együtt a végeredmény kevésbé lesz minőségi, sőt! A titok abban rejlik, hogy ki kell ismerni, tudni kell azokat a praktikákat, amikkel a kotyogós kávéfőzőn erőteljes ízű, krémes kávét tudsz készíteni.
A kotyogóssal főzött kávé alja a french press-szel készítetthez hasonlóan egy kicsit iszapos lesz a bekerült zacc miatt, és könnyen oda is éghet, ha nem veszed le időben a tűzhelyről, ezért nem ajánljuk azoknak, akik csak felteszik a kávét, és várják a csodát.
Az egyéni ízléseden, no meg a pénztárcád által meghatározott kereteken túl azt kell még figyelembe venni a kávéfőző kiválasztásánál, hogy hányan szoktatok otthon reggelente feketézni, hiszen van olyan, amelyik csak 1-2-személyes, és van olyan is, ami nagyobb adagot főz le egyszerre.
Neked melyik a kedvenced?