TÉNY: Rengeteg antioxidánst tartalmaz
Az antioxidánsok szervezetünk létfontosságú alkotóelemei. Fő feladatuk, hogy megvédjék a szervezetet az oxidációs folyamatok következtében keletkezett szabad gyökök vagy egyéb oxidáló anyagok káros hatásaitól, amelyeknek végeredménye krónikus megbetegedés vagy rák is lehet. Az áfonya, a dió, a petrezselyem vagy pl. az alma mellett, a kávé kiemelkedő mennyiségű antioxidánst tartalmaz, pl. kétszer annyit, mint hasonló mennyiségű zöld tea!
TÉVHIT: Hozzájárul a csontritkulás kialakulásához
Ez a tévhit azért alakulhatott ki, mert egyes kutatások arra utaltak, hogy a koffein növeli a vizelettel történő kalciumürítést, így befolyásolja a kalciumegyensúlyt vagy a csontsűrűséget. A legújabb eredmények szerint ez a veszteség minimális, napi 2-3 adag kávé fogyasztása sincs erre hatással. A túlzott (napi 6 adagnál is több) kávéfogyasztás kis mértékben fokozhatja ugyan a vizelettel történő kalciumkiválasztást, ám ez sem rejt számottevő egészségügyi kockázatot egy egészséges szervezetben.
TÉNY: Alacsony a kalóriatartalma
A kávéban található koffein gyorsítja a szervezet anyagcseréjét, emellett kalóriatartalma elenyésző. Üresen vagy édesítőszerrel fogyasztva a fogyókúrázóknak kifejezetten hasznos. Ezen kívül sok niacint, káliumot és magnéziumot is tartalmaz, valamint csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
TÉVHIT: Kiszáradást okoz
A koffein csak a sejtek közötti terek víztartalmát csökkenti, a sejten belüli folyadékmennyiséget nem befolyásolja. A vízhajtó hatás legalább 250 mg koffein elfogyasztása esetén érvényesül, ehhez viszont hirtelen 4-5 csésze kávét kellene meginnunk. Slusszpoén, hogy a rendszeres kávéfogyasztók ehhez a hatáshoz is hozzászoknak.
TÉNY (+ TÉVHIT): Szívünk se bánja meg
A kávé ugyan rövidtávon megemelheti a vérnyomást, hosszútávon ez mérséklődik, ráadásul napi 1-3 csésze kávé rendszeres fogyasztása 24%-kal csökkentheti a szíveredetű elhalálozás arányát. Tévhit, hogy a koffein növeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Ez a „mítosz” talán azért tarthatta magát ilyen sokáig, mert a sok kávét fogyasztók között az átlagnál több az, aki fizikailag inaktív, stresszes életet él, sok egészségtelen ételt eszik és magasabb az alkoholfogyasztása.