Nemcsak az olaszok….
Egyre több olyan kávéspecialitás jelenik meg a hazai kávézók kínálatában, mely a világ öt kontinensének különböző pontjairól kerül az itallapra. Bár itthon is népszerű a spanyol Cortado vagy az ausztrál Flat White, de alapvetően az olasz, osztrák és az amerikai kávékultúrának hódolunk.
Talán emiatt te is azt feltételezed, hogy az olasz a legnagyobb kávés nemzet a világon, és a mediterrán vidékeken tudnak csak igazán élni és ezzel együtt kávézni is, ugye? Talán a legkevésbé se gondolnád, hogy fenn, a hideg északon a gasztonómiai kultúra középpontja a húsgolyó és a lazac mellett a kávé. Pedig a skandinávok több kávét isznak, mint az olaszok: egy átlagos állampolgár nem áll meg kettőnél, és nemcsak felhörpinti a jó erős feketét, hódol a fika rítusának.
De mi is az a fika?
A skandinávok kávéja inkább hasonlít a hosszú kávéhoz, általában süteményt fogyasztanak hozzá. A fika egy társasági program, de egyben közkedvelt randifajta, vagy informális üzleti találka is. Sajátos skandináv humor eredménye, hogy így hívják északon a kávészünetet. Eljátszottak a betűkkel: a kafi, vagyis a svéd kávé szót csavarták ki kicsit, arról nem tehetnek, hogy ez magyarul ilyen rosszul hangzik…
Angoloknak a tea, svédeknek a fika...
És hogy isszák még a svédek a kávét? Ők sem rohannak sehova, a fika nem egy 10 perces munkahelyi szünetbe beiktatott, gyorsan felhörpintett kávét jelent. Alaphangon legalább fél órás program, ami akár több órásra is elnyúlhat. A fika alapja a társaság: a svédek ritkán kávéznak egyedül. Kettesben is fikázhatsz, ha északon jársz, de nagyobb társaságok tagjaiként is része lehetsz a szertartásnak. És nem hiába mondjuk, hogy szertartás: a svédeknél a kávézás olyan, mint az angoloknál a tea. Egyre elterjedtebb az országban az is, hogy akárcsak az angolok a teaidőt, a svédek 5-kor tartják a kávéidőt, ekkor jönnek össze egy jó kis feketére.
A könyvesbolt az könyvesbolt(?)
Ne gondoljuk, hogy északon minden országban egyforma a kávékultúra, ott is jelentős eltérések lehetnek. Dániában például mindennek megvan a maga helye: a könyvesboltban könyvet árulnak, és semmi mást, eközben Izlandon a vitakultúra ugyanúgy egybeolvadt az irodalmi terekkel, mint Magyarországon. Ebben az országban nem igazi könyvesbolt a könyvesbolt, ha nem lehet elfogyasztani a könyvek között komótosan egy kávét.
A kávézókban is eltérést tapasztalhatunk azon a téren, hogy mennyi ideig üldögélhetsz egy csésze kávé felett: ha a svédeknél jársz, akkor akár nyitástól zárásig is megteheted ezt az ismerőseiddel, mintha csak egy, a boldog békeidőkbeli magyar kávézóba csöppentél volna.
Egyes nemzeteknél egészen extrém szokások dívnak: a norvégok például tojással isszák a kávét, főleg, ha reggel, délelőtt fogyasztják. Az őrölt kávéval összekevert tojást főzik le, majd leszűrik a kész kávét, így kivonják a tojás maradékát. A tojás enyhíti a kávé savasságát, és még zaccmentesíti is.
Ahány ország, annyi kávézási kultúra északon is, és néhány szokást érdemes itthon is kipróbálni. Főzz egy finom feketét, és hívd meg barátaidat, töltsetek együtt egy kellemes fika-délutánt!